fayzi
13 آذر 1401 - 09:21

گلایه زعفرانکاران تایبادی از تعرفه و قیمت‌گذاری جدید

فرماندار شهرستان تایباد گفت: باگذشت ۳۹ روز از خرید حمایتی زعفران در این شهرستان، تعرفه و قیمت‌گذاری جدید ابلاغ شده این محصول از سوی نهادهای متولی در وزارت جهاد کشاورزی باعث گلایه زعفرانکاران تایباد شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تایباد، مهدی دونده امروز در جمع زعفران‌کاران شهرستان تایباد اظهارداشت:باتوجه به قیمت گذاری جدید خرید حمایتی زعفران از سوی شورای قیمت گذاری و اتخاد سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، پیگیری‌های لازم در این حوزه از سوی دستگاه‌های متولی در سطح شهرستان و استان خراسان رضوی در حال انجام است.

وی افزود: باگذشت 39 روز از خرید حمایتی زعفران در این شهرستان، تعرفه و قیمت گذاری جدید ابلاغ شده این محصول از سوی نهادهای متولی در وزارت جهاد کشاورزی باعث گلایه زعفرانکاران تایباد شده است.

دونده ادامه داد: براین اساس قیمت های جدید مصوب شده در 5نوع زعفران، " نگین، شبه نگین، پوشال مرغوب و پوشال معمولی و دسته پیچ باعث کاهش پرداخت مطالبات زعفران‌کاران این منطقه شده  است البته این مصوبه برای همه زعفران‌کاران کشور به اجرا گذاشته شده است.

فرماندار تایباد گفت: تا جایی که در یک نوع قیمت گذاری ابتدایی خرید حمایتی زعفران با مرحله جدید ابلاغ شده، 110 میلیون ریال کاهش را نشان می دهد که این خود باعث ایجاد نارضایتی در بین این قشر زحمت کش شده است.

دونده افزود: همزمان با فصل خرید زعفران در خراسان رضوی تاکنون افزون بر سه تن زعفران خشک به صورت حمایتی از کشاورزان شهرستانهای مرزی تایباد و باخرز در شرق این استان خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال زعفران در پنج درجه خریداری می شود، بیان کرد: در اجرای طرح خرید تضمینی زعفران پیش از این هرکیلوگرم "زعفران نگین" به قیمت 413 میلیون و 500 هزار ریال، شبه نگین، 330 میلیون ریال، پوشال مرغوب، 320 میلیون ریال، پوشال معمولی، 310 میلیون ریال و دسته پیچ، 250 میلیون ریال از کشاورزان خریداری می‌‌شود.

فرماندار تایباد با بیان اینکه 75 درصد زعفران خریداری شده امسال در تایباد از نوع نگین است، اظهارداشت: شهرستان تایباد با داشتن هفت هزار و 800 هکتار سطح زیر کشت زعفران یکی از قطب‌های تولید این محصول در سطح  خراسان رضوی می باشد و میانگین تولید زعفران خشک در هر هکتار در مزارع تایباد سه کیلوگرم است.

دونده خاطرنشان کرد:پیش بینی می‌شود در پایان فصل برداشت این محصول که ابتدای آبان ماه شروع و تا پایان این ماه ادامه دارد، افزون بر 20 تن زعفران خشک برداشت شود.

وی گفت: شهرستان تایباد با 43 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی و هفت هزار بهره‌بردار یکی از قطب های کشاورزی استان خراسان رضوی محسوب می شود. درآمد 85 درصد جمعیت این شهرستان وابسته به بخش کشاورزی و دامپروری است و سالانه بیش از 30 نوع محصول زراعی و 25 نوع محصول باغی در این شهرستان تولید می شود.

انتهای پیام/282/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896183